Simona Halep (33 de ani, 1.130 WTA) a învins-o pe Arina Rodionova (34 de ani, 114 WTA), scor 6-2, 4-6, 6-4, în runda inaugurală a turneului de la Hong Kong. Revenită pe teren după ce o accidentare la genunchi a ținut-o ”pe tușă” aproape 5 luni, Halep a câștigat la pas primul set, 6-2, scrie digisport.ro. Constănțeanca a fost condusă cu 1-4 în actul secund, a revenit la 4-4, însă a pierdut în cele din urmă cu 4-6. Apoi, în decisiv, a câștigat cu 6-4. În turul 2, Simona Halep o va întâlni pe Anna Blinkova (26 de ani, 78 WTA), a șaptea favorită a competiției. Cele două jucătoare nu s-au mai duelat niciodată în circuitul WTA.

În urma acestui succes, sportiva din România și-a asigurat un cec în valoare de 2.000 de dolari și 15 puncte WTA.

• 24 de titluri WTA la simplu, printre care două de Grand Slam, Roland Garros și Wimbledon, alte 18 finale jucate și locul 1 mondial sunt realizările Simonei Halep.
  • 40.203.437 de dolari a câștigat Halep din tenis.
  • Bilanțul Simonei Halep: 579 de meciuri câștigate și 238 pierdute.

În ultimii ani, sportiva din Constanța a trecut printr-o perioadă dificilă. A fost suspendată 4 ani pentru dopaj, însă sancțiunea a fost redusă la 9 luni și s-a întors pe teren în martie 2024, la Miami, unde a pierdut în fața Paulei Badosa.