Home Ştiri din sport

Ştiri din sport

Handbal, Liga Naţională

Email

Săptămîna trecută, CSM Făgăraş a disputat mai multe meciuri amicale în vederea începerii campionatului ce va avea loc pe data de 3 septembrie. Handbaliştii făgărăşeni au participat la un turneu de pregătire la Vaslui acolo unde au disputat trei partide. În primul joc sportivii antrenaţi de Liviu Andrieş au învins fără emoţii Bacăul cu scorul de 35-26, după ce la pauză diferenţa de scor era de 7 goluri în favoarea făgărăşenilor, 17-10. În cea de-a doua partidă CSM Făgăraş a întîlnit formaţia gazdă din Vaslui. La capătul unui joc echilibrat CSM-ul s-a impus şi în acest joc cu scorul de 33-31, după ce la pauză gazdele conduceau cu scorul de 17-16. În ultima partidă CSM Făgăraş a cedat greu cu Suceava cu scorul de 29-32. În acestă ultimă partidă antrenorul Liviu Andrieş a trimis în teren toţi jucătorii pe care i-a avut la dispoziţie. De menţionat este faptul că şi în acest joc CSM Făgăraş conducea la pauză cu scorul de 15-13. După revenirea la Făgăraş handbaliştii făgărăşeni au mai disputat două partide amicale.

Citeşte mai mult...

Fotbal, Liga a IV-a - Start în Divizia D

Email

Sîmbătă, 19 august, a avut loc prima etapă a Diviziei D. După aproape trei luni de pauză, echipele care activează în Campionatul Judeţean şi-au reluat activitatea fotbalistică. Cea mai categorică victorie pentru echipele din Ţara Făgăraşului a fost obţinută de CS Chimia Oraşul Victoria. Formaţia antrenată de Florin Nichifor a învins, pe propriul teren, formaţia Prietenii Rupea cu scorul de 5-0, după ce la pauză scorul era 4-0. A fost un meci fără istoric în care modesta formaţie din Rupea nu a putut face nimic. Superioritatea fotbaliştilor din Victoria a fost evidentă. Cu o formaţia în care se îmbină elanul şi tinereţea unor fotbalişti promovaţi de la centrul de copii şi juniori, cu experienţa altor jucători precum Florin Cristian, David sau Bădăloi, CS Chimia Oraşul Victoria pare o echipă capabilă să învingă orice adversar pe propriul teren. După doar şase minute de joc Tudorache reuşeşte să deschidă scorul la capătul unei faze cursive de atac. În minutul 31 David dublează avantajul echipei sale pe tabela de marcaj după ce înscrie cu capul din opt metri după o centrare venită de pa partea stîngă. Pînă la pauză Stoica şi autogolul lui Constantin a dus scorul la 4-0 iar meciul era jucat. În repriza secundă antrenorul formaţiei gazdă a dat posibilitatea şi tinerilor jucători aflaţi pe banca de rezerve să evolueze în acestă partidă. Ultimul gol al meciului a fost marcat de Florin Cristian în minutul 50.

Fotbal, play-oof EL manşa tur

Email

Viitorul a fost învinsă, pe teren propriu, 3-1, de echipa austriacă Red Bull Salzburg, în prima manşă a play-off-ului Europa League. Au marcat: Ţucudean 7'/Hee-Chan 2', Wolf 29', Dabbur 31'. Partida retur va avea loc joi, 24 august, în Austria.
Filmul golurilor:
0-1: Boli greşeşte, mingea ajunge la Hee-Chan Hwang, care înscrie cu un şut puternic, din partea dreaptă, în vinclul colţului lung.
1-1: Ţucudean îi pasează lui Chiţu, care îi retrimite în interiorul careului printr-o pasă cu capul, iar atacantul şutează printre picioarele lui Stankovic la colţul lung.
1-2: O nouă greşeală în apărarea campioanei României, Lainer pasează până la Wolf, care marchează, deşi mingea este atinsă şi de portarul Rîmniceanu.

Performanţă în arbitrajul făgărăşean

Email

Săptămîna trecută, Comisia Judeţeană de Arbitri Braşov a stabilit lista arbitrilor şi a arbitrilor asistenţi care vor activa sezonul acesta la juniori republicani. Pe acestă listă se regăseşte şi arbitrul asistent Cosmin Toca, originar din Făgăraş. Astfel, Cosmin va avea posibilitatea să arbitreze nu doar în judeţul Braşov ci şi în alte judeţe meciuri din cadrul Campioantului Naţional de juniori A şi B. Tînărul arbitru făgărăşean s-a născut în data de 2 februarie 1998. În anul 2012, pe cînd avea doar 14 ani a devenit arbitru stagiar în cadrul Subcomisiei Municipale Făgăraş. Un an mai tîrziu a obţinut categoria a II-a iar în anul 2015 a obţinut, tot prin examen, categoria I, ceea ce i-a dat posibilitatea să arbitreze jocuri de seniori din cadrul Campionatului Judeţean. Pînă acum asisetentl făgărăşean are 16 meciuri arbitrate în Liga a IV-a. Cosmin a jucat fotbal timp de 10 ani la juniori iar în urmă cu doi ani a abandonat activitatea fotbalistică, dedicîndu-se arbitrajului. ,,Mă bucur mult pentru acest pas înainte în activitatea de arbitraj. Este o motivaţie în plus pentru mine ca să mă pregătesc atît din punct de vedere fizic cît şi teorietic. Vreau să ajung cît mai sus în acestă activitate, a declarat arbitrul asisent făgărăşean, Cosmin Toca.

Fotbal play-off CL, manşa tur

Email

FCSB a reuşit o remiză albă, 0-0, cu Sporting, la Lisabona, în prima manşă din play-off-ul Ligii Campionilor. Steaua a terminat meciul în 10, după eliminarea lui Pintilii (79) dar a avut şi ocaziile meciului prin Alibec şi Enache, rămaşi singuri cu Rui Patricio. Meciul retur se va juca pe data de 23 august de la ora 21.45 (PRO TV) pe Arena Naţională.

Echipe:
Sporting: Rui Patricio – Piccini, Coates, Mathieu, Coentrao (86 Medeiros) – Adrien Silva (67 B. Fernandes), Battaglia – Gelson, Podence (60 Doumbia), Acuna – Dost.
FCSB: Fl. Niță – Enache, Larie, Momcilovici, J. Morais – Pintilii, Ov. Popescu – Teixeira, Fl. Tănase (83 Achim), Golofca (55 William) – Alibec (90 Gnohere).