Home Ştiri din sport

Ştiri din sport

Aur pentru judoul făgărăşean

Email

La sfîrşitul săptămînii trecute a avut loc la Vlăhiţa, judeţul Harghita, Cupa Martonffi Janos. La acest puternic turneu internaţional au participat în total 285 de sportivi atît din ţară cît şi din străinătate. Competiţia rezervată copiilor şi juniorilor a fost foarte puternică, la Vlăhiţa participînd numeroşi medaliaţi de la campionatele naţionale. Făgăraşul a fost reprezentat la acest concurs de patru judokani legitimaţi la CSM Făgăraş: Ahmed Hacibectasoglu la categoria 55 Kg Under 12; Eugen Căian la categoria 38 Kg Under 14; Matei Bacrău la categoria +66 Kg Under 14 şi Andrei Trîmbiţaş la categoria 42 KG Under 12. Ahmed Hacibectasoglu a reuşit să cîştige toate cele patru meciuri la categoria lui de vîrstă şi greutate şi a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Matei Bacrău şi Eugen Căian au reuşit să ocupe la final locul V fiind la doar un pas de podium. Andrei Trîmbiţaş a pierdut în primul tur şi nu a mai fost tras în recalificări. Următoarea competiţie pentru judokanii făgărăşeni va avea loc în perioada 10-12 noiembrie la Focşani.

Handbal, Liga Naţională - Victorie pentru CSM Făgăraş

Email

Joi, 19 octombrie, a avut loc o nouă etapă a Ligii Naţionale la handbal masculin. CSM Făgăraş a evoluat acasă primind vizita formaţiei HC Vaslui. Meciul avea o importanţă deosebită pentru ambele formaţii care se luptă în mod direct pentru evitarea retrogradării. În faţa unei săli arhipline care şi-a încurajat în permanenţă favoriţii, CSM Făgăraş s-a impus cu scorul de 27-24, după ce la pauză scorul era 14-9 pentru handbaliştii făgărăşeni. Conştienţi de importanţa partidei, sportivii antrenaţi de Liviu Andrieş au început foarte bine partrida şi după numai cinci minute de joc conduceau la trei goluri diferenţă. Pe măsura trecerii timpului oaspeţii au mai echilibrat disputa. Cu o apărare agresivă şi cu un atac eficient CSM Făgăraş nu a arătat slăbiciuni în prima parte a jocului, reuşind ca la finalul primului act să conducă la o diferenţă confortabilă de cinci goluri.

Citeşte mai mult...

Fotbal, EL, grupe

Email

FCSB a învins, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa israeliană Hapoel Beer Sheva, în runda a treia a grupelor Ligii Europa. Au marcat: Cuenca 88'/Gnohere 70', 75'. În celălalt meci al grupei G, Lugano a învins, pe teren propriu, Viktoria Plzen, cu scorul de 3-2. După trei etape, FCSB este lider autoritar în grupa G, cu 9 puncte. Lugano ocupă locul 2, cu 3 puncte, la egalitate cu Viktoria Plzen şi Hapoel Beer Sheva.

Filmul golurilor:

0-1: Filipe Teixeira pătrunde în flancul drept, îi strecoară mingea printre picioare unui adversar centrează în careu, mingea ajunge la Harlem Gnohere, care preia cu spatele la poartă, îşi aşază mingea pe piciorul stâng şi înscrie la colţul lung.