Monitorul de Făgăraș - Ziarul care stă de vorbă cu oamenii!

Home Ştiri din sport Handbal, Liga Naţională - Victorie pentru CSM Făgăraş
Handbal, Liga Naţională - Victorie pentru CSM Făgăraş Email
Luni, 13 Noiembrie 2017 18:40

Vineri, 10 noiembrie, a avut loc o nouă etapă a Ligii Naţionale la handbal masculin. CSM Făgăraş a evoluat pe propriul teren primind vizita formaţiei Bucovina Suceava. Meciul disputat în sala de sport a Colegiului Naţional ,,Radu Negru“ avea o importanţă deosebită pentru ambele formaţii care se află în luptă directă pentru evitarea retrogradării. În faţa unei săli arhipline care şi-a încurajat în permanţă favoriţii, CSM Făgăraş s-a impus la trei goluri diferenţă, 30-27, după ce la pauză diferenţa era de două goluri în favoarea handbaliştilor făgărăşeni, 14-12.

Meciul a început pe fondul de dominare al sportivilor făgărăşeni care au trecut rapid la ,,cîrma“ partidei. Cu o apărare agresivă şi cu un atac eficient, CSM Făgăraş a condus în permanenţă pe tabela de marcaj dar nu s-a putut distanţa, în prima repriză, la mai mult de trei goluri diferenţă. Acatrinei a fost, şi în acest joc, unul dintre cei mai buni handbalişti făgărăşeni şi a reuşit să ,,pună umărul“ la acest succes, marcînd în total 12 goluri. Portarul Ivanov, intrat pe parcursul jocului, a avut şi el cîteva intervenţii foarte bune în momente importante ale jocului. La pauză diferenţa era de doar două goluri iar în repriza secundă totul era posibil. Handbaliştii făgărăşeni au intrat pe terenul de joc mult mai motivaţi şi au mărit diferenţa pe tabela de marcaj. Au urmat apoi momente mai bune pentru formaţiei vizitatoarea care a reuşit, în minutul 44 să restabilescă egaliatatea, 19-19. În doar două minutre handbaliştii făgărăşeni au înscris de două ori fără a primi vreun gol şi se aflau din nou la ,,cîrma“ partidei. Au urmat şapte minute în care practic s-a stabilit învingătoarea. Se juca pe contre. Meciul avea ritm. CSM Făgăraş s-a desprins decisiv la şase goluri diferenţă, 27-21. La final CSM-ul se impune la trei goluri diferenţă. Pentru CSM Făgăraş urmează un meci foarte dificil, în deplasare la Bucureşti acolo unde va juca cu CSM-ul. CSM Făgăraş a început partida în următoarea formaţie: Fuică, Bejenariu, Filip, Turcu, Acatrinei, Leordean, Dedu. Pe parcursul jocului au mai evoluat: Ivanov, Mînea, Blaga, Mateoniu, Alisie şi Vaidasigan. Principalii marcatori pentru CSM Făgăraş în acest joc au fost: Acatrinei-12 goluri, Bejenariu-7 goluri, Turcu-4 goluri şi Dedu-3 reuşite.( B.D.)